Kas ir skaistums?

Tas, kas tiek uzskatīts par skaistu, ir atkarīgs no attiecīgās kultūras tā laikmeta uzskatiem. Pat vienas kultūras ietvaros veidojas dažādi skaistuma ideāli – atšķirīgos ienākumu slāņos un atsevišķās jomās vai subkultūrās. Bieži vien uzmanības centrā ir pievilcīgi cilvēki. Tomēr, pielīdzināt skaistumu panākumiem būtu diskriminējoši.

 Skaistums dzīvnieku un cilvēku valstībā

Darvins bija pirmais pētnieks, kurš runāja par skaistuma nozīmi dzīvo būtņu attīstībā. Darvins dzīvnieku pasaulē novēroja, ka vīriešu dzimtas pārstāvji parasti ir skaistāki. Tiem jāpievērš sev uzmanība ar elegantu apspalvojumu, krāsām, skaņām, deju, ragiem un citiem atribūtiem un uzvedību. Sievišķās dzimtas pārstāves bieži vien izskatās pieticīgāk un rūpējas par pēcnācējiem.
Spilgts piemērs tam ir pāvs: tēviņi pārsteidz ar savu lielo, nepraktisks asti, bet mātītes izskatās diezgan neuzkrītoši. Pēc Darvina domām, tas varēja notikt tikai izlases spiediena rezultātā. Tēviņi ir skaistāki, jo pretējā gadījumā mātītes neizvēlas tos kā seksuālos partnerus un nebūtu reprodukcijas. Darvina teorija par skaistumu bija mātīšu izvēles un varas teorija.
Cilvēku pasaulē sieviete, šķiet, ir noslogota dubulti.Viņa ir tā, kas iznēsā, dzemdē un galvenokārt rūpējas par bērniem. Tai pat laikā sieviete ir tā, kas rūpējas par savu skaistumu, lai priekš sava partnera būtu skaista. Bet vai tā ir taisnība? Vai sievietei ir jābūt tam “pāvam”, kas ir  skaistākais dzimums?

 Angļu psihologs Suzija Orbaha ir izpētījusi, ka ik pēc 15 minūtēm sieviete  domā par savu ķermeni. Tas ir kā ieejas biļete mūsu modernajā pasaulē, lai rūpētos par savu ķermeni, lai izveidotu to pēc zināmiem uzskatiem, kritērijiem.
Psihologa un skaistuma pētnieks Nora Ruke to redz mazliet savādāk. Viņa saka, ka sieviete ne vienmēr ir bijusi skaistākais dzimums. Antīkajā Grieķijā vīrietis iemiesoja ideālu skaistuma tēlu. Arī vēlāk vīrieši pucējās tāpat kā sievietes. Tas ir mainījies tikai mūsdienās, attīstoties darba dalīšanai, uzsver Ruke. Vīrieši pelna naudu, sievietes reprezentē māju. Tas nozīmē-  jāizskatās pievilcīgi.

 Tas, ka skaists cilvēks ir arī vesels cilvēks ir samērā nesena evolucionāro biologu teorija. Tādēļ tādām īpašībām kā simetrija, veselīgi mati vai skaista āda bija jānorāda uz labu ķermeņa kondīciju un stāvokli, lai partneris varētu garantēt veselīgus pēcnācējs. Tā ir pretrunīga teorija, kuru pētījumi nav apstiprinājuši.


Kā cilvēki zina, kas ir skaists?

Vai cilvēkam jau ir ielikta šūpulī izpratne par to, kas ir skaists? Šādus secinājumus nevar izdarīt tik viegli, saka psihologs Ruke. Viņa cilvēka skaistuma izjūtu skaidro savādāk. Zināšanas par skaistumu jūs mācāties tādā pašā veidā, kā jūs apgūstat visus citus standartus. Ikviens novēro apkārtējos cilvēkus, kritizē vai slavē par noteiktiem uzvedības veidiem un pamazām iemācās to, kas ir “skaists”. Cilvēki mācās viens no otra un savstarpēji socializējas. Īpaši vienaudžu vērtējumam ir svarīga loma, uzsver psihologs.

 Arī medijiem ir svarīga loma skaistuma kulta izveidē. Pēc sieviešu žurnālu lasīšanas daudzas sievietes jutās neērti savā ķermenī, komentē skaistuma pētniece Ruke. Savukārt vīrieši, kuriem bieži nākas saskarties ar nereāliem sieviešu attēliem, ir lielākas gaidas un prasības pret sieviešu skaistumu.
Mediji prasa un kultivē nepieciešamību pie sevis piestrādāt, nemitīgi uzlabot.  Reklāmas un TV pārraides, piemēram, par  svara zaudēšanu, liecina par slēptu aicinājumu vēl vairāk vēlēties uzlabot savu izskatu.

Būt skaistam ir mūsu sabiedrības spiediens. Fiziskais skaistums ir saistīts ļoti cieši ar to, kā mani redz citi, saka skaistuma pētniece Ruke. Mēs esam aizmirsuši uz sevi paskatīties no iekšienes un pārāk daudz koncentrējamies uz to, kādu attēlu mēs rādām ārpusē, viņa saka. Tomēr tas nav tikai mūsu laika fenomens, kā rāda vēsture.

Vecais skaistuma ideāls: Villendorfas Venera

Apaļīgas sievietes, sakrāsoti vīrieši, bāla āda un silikons krūtīs – skaistuma ideāli ir mainījušies gadsimtiem atkal un atkal. To, kas mūsdienās tiek uzskatīts par skaistu var redzēt žurnālos un uz modes skates mēles – slaidums ir mūsdienu skaistuma ideāls.  Figūra ataino smago darbu, kas tiek veltīts ķermeņa uzturēšanai. Ar dažādām iespējām šodien ikviens savu ķermeni var veidot pats: mirdzoši balti zobi vairs nav  Dieva doti,  tos var iegūt, grumbas, mazas krūtis, pār daudz tauku – kosmētiskie ķirurgi sniedz palīdzību nekavējoties. Gaiša sejas krāsa, rētas vai pumpiņas – kosmētikas speciālisti zina padomu. Skaistumu var izveidot, skaidro pētniece Ruke. Dabiskums gan esot svarīgs- viss var būt mākslīgs, bet tam vajadzētu izskatīties dabīgi.

Laika gaitā skaistuma ideāli mainās. Piemēram, slaids ķermenis ne vienmēr tika uzskatīts par skaistu. Pirms apmēram 25 000 gadu paleolīta laikmetā Villendorfas Veneras figūra simbolizēja skaistumu ideālu tajā laikā: apaļīga sieviete un tālu no parametriem  90-60-90.

Pirms 3000 gadu senajā Ēģiptē valdīja uzskats, ka skaistam cilvēkam jābūt pēc iespējas šaurākam. Tāpēc jau tolaik pastāvēja diētas un anoreksija.  Un vēl viena tendence –  senie ēģiptieši mīlēja gludu, pilnīgi depilētu un no apmatojuma brīvu ķermeni. 2000 gadus vēlāk ķermeņa apmatojums atkal bija atdzīts – Asīrieši nēsāja bagātīgas, skaisti sapītas bārdas. Kam nebija dabas dota bagātīga bārda, tas nēsāja mākslīgo bārdu.

Senajā Romā lielā cieņā bija gaiši mati.  Matus balināja ar urīnu un  kodīgiem šķīdumiem. Blondi mati izskatījās karaliski un tie iemiesoja blondo Ģermāņu gribasspēku un drošsirdību.  

Renesansē dominēja bērnišķais skaistums: lielas acis, lielas galvas un liela pieres daļa. Lai to panāktu, sievietes epilēja savu pārāk zemo matu līniju. Vīrieši  izmantoja kosmētiku renesanses laikā, lai sejas krāsa būtu eleganti bāla. Vīriešu mati tika nēsāti gaišās un garās lokās – kā sievietēm.

Baroka laikmetā ķermeņi atkal kļuva pilnīgāki. Liela pēcpuse kļuva par skaistuma ideālu. Taču šī tendence nebija ilga. Drīz vien sievietes ķērās pie korsetes un sašņorēja sevi līdz ieguva lapsenes vidukli.

/Annika Erbaha/

Skaistuma ideāli iet un nāk. Tomēr turi prātā, ka sievietes skaistums nav rakstīts tās sejā, patiesais skaistums spoguļojas sievietes dvēselē. Spēt mīlestības pilni parūpēties par citiem, spēt parādīt kaisli. Sievietes skaistums pieaug līdz ar gadiem. /Odrija Hepbērna/

Leave Comment