janvāris 29, 2019

Kas ir holistiska ādas kopšana?

Kas ir holistiska ādas kopšana?

Nemitīgi dzirdam par jaunām sastāvdaļām skaistuma industrijā, kuras tiek atklātas un liktas mūsu krēmos, par jaunām formulām,  tehnoloģijām – aparātiem, kuri padara mūs skaistus. Bieži vien topā ir kādas konkrētas valsts produkti, kā piemēram, pēdējais –  Korejas kosmētika vai arī kāds konkrēts produkts – sākot ar vannas bumbām un beidzot ar sejas maskām dzīvnieciņu izskatā. Taču lieta grozās tikai ap vienu – kā apmierināt patērētāja dziņu pēc skaistuma un sajūtu – es dodu savai ādai vislabāko un tam ir jārezultējas skaistumā. Taču šajā skrējienā mēs aizmirstam vienu – runa iet tikai par viena veida skaistumkopšanu – iedarbību uz ādu no ārienes, uz tās virskārtu. Vien aparāti strādā ar ādas dziļāko slāni, tomēr ne ar visu ķermeni kopumā. Vai ar to varētu būt pietiekami, lai mūsu āda būtu vesela un skaista?

Ādas problēmas bieži vien ir tikai kaut kāda dziļāka procesa izpausme no iekšpuses, un āda ir tikai mūsu ķermenī notiekošo procesu atspoguļojums. Lai nonāktu pie problēmas cēloņa un patiesi strādātu, mums ir jāsāk no paša sākuma – jāatgriežas pie pamatiem un jāpieņem holistiska pieeja ādas kopšanai, kas ne tikai radīs patiesi veselīgu ādu, bet arī nodrošinās labu veselību, ķermeņa un prāta stāvokļa līdzsvaru.

Kas attiecas uz ādas kopšanu, koncepcija par holismu izsaka to, ka ādu nevar skatīt kā kaut ko atsevišķu no veseluma – proti – ķermeņa. Āda (kas ir lielākais ķermeņa orgāns) veic daudzas funkcijas, kuras sadarbojas ar iekšējo vitālo orgānu funkcijām, vai arī ir atkarīgas no tām.

Lai gan daudzi nozares pārstāvji uzskata, ka visaptveroša vai holistiska ādas kopšana ir tikai neinvazīvu produktu vai prakšu izmantošana, kas satur galvenokārt dabiskas un organiskas sastāvdaļas, tas ir tikai aisberga pats gals. Holistiskas ādas kopšanas koncepcijai ir jābūt daudz dziļākai, tā nevar aprobežoties ar ādu, lai sasniegtu ilgtspējīgus rezultātus.

Holistiskajā ādas kopšanā, kā arī tradicionālajās holistiskajās ārstnieciskajās terapijās, piemēram, Ajūrvēdā un tradicionālajā ķīniešu medicīnā – cilvēka āda atspoguļo viņa iekšējo veselību. Šīs filozofijas, kā arī citas, piemēram, homeopātija un naturopātija, apgalvo, ka tādi apstākļi kā rosacea, pinnes, kolagēna un elastīna zudums, kā arī citas vainas sākas ķermeņa iekšienē. Strādājot ar ādu kā atsevišķu orgānu no veseluma, proti, ķermeņa, var panākt tikai īstermiņa uzlabojumus, bet, nav iespējams novērst problēmas cēloni. Attiecībā uz ādas kopšanas līdzekļiem, holistiska ādas kopšana nozīmē ārīgi lietojamu produktu un iekšķīgi lietojamu produktu kombinācija. Ārīgi lietojamie produkti, kas apgalvo, ka tie ir holistiski, satur teju 100% dabīgo sastāvdaļu – augu ekstraktus, ārstniecības augus,antioksidantus, ēteriskās eļļas.

Kā konservants tiek izmantotas sastāvdaļas, kurām ir mazāk asociāciju ar toksiskām reakcijām, kā piemēram bieži lietotie un pretrunīgie parabēni. Holistiski konservanti var saturēt īpašas ēteriskās eļļas, koloidālo sudrabu, Geogard® Ultra, etilheksilglicerīnu vai kālija sorbātu.

Iekšķīgi lietojamie līdzekļi var saturēt tādas vielas, kas dod labumu ādai, piemēram, kolagēns, hiāluronskābe, antioksidanti, piemēram, zaļā tēja, vīnogu sēklu ekstrakts, C vitamīns. Gan ārīgi, gan iekšķīgi lietojamo holistisko produktu sastāvdaļas tiek iegūtas no dabīgām, organiskām, savvaļas vai ilgtspējīgām audzētavām, bieži vegānas izcelsmes.

Kur sākas un kur beidzas holistiska pieeja? Holistiska saikne starp prātu un ķermeni ir atzīta par svarīgu skaistumkopšanas un ādas kopšanas aspektu.

Holisms ir definēts kā sapratne par to, ka visas daļas veido vienotu veselumu. Daļas vairs neuzskata par atsevišķām vienībām, bet tiek analizētas attiecībā uz visu organismu. Holistiskā veselība un skaistums uztver ķermeņa orgānus un daļas, emocijas un vidi, kā vienotu veselumu, kas ietekmē cilvēka vispārējo veselību un, visbeidzot, ādu. Jautājums, cik visaptverošs ir šis holisms? Vai cilvēks ir slēgts prāta, ķermeņa un gara trauks, kas beidzas pie ādas robežas, vai arī tas iet tālāk? Cik tālu sniedzas holistiskā ietekme? Pafilozofēsim par to!

Saikne starp skaistumu un veselību

Kas ir skaistums? Šis jautājums bieži tiek uzdots un reti ir skaidra atbilde.

Skaistums sakņojas bioloģijā un ir pretējā dzimuma piesaistes līdzeklis. Dabas mērķis ir vairoties un turpināt sugu, ražojot spēcīgus pēcnācējus. Lai to izdarītu, abiem vecākiem – vai to sēklām vai šūnām – jābūt vislabākajā, veselīgākajā stāvoklī. Skaistums tiek izmantots dabā kā veselības vizuāls attēlojums.

Ja skaistums ir veselība, tad veselības mērķis būtu arī skaistuma mērķis. Lai sasniegtu veselību un skaistumu, visaptveroša vai holistiska pieeja ir visefektīvākā, lai risinātu visus jautājumus, kas varētu ietekmēt vai radīt nelīdzsvarotību sistēmā.

Emocijas un ādas veselība

Prāts-ķermenis ir visbiežāk veidotā holistiskā asociācija. Emocionālajam stāvoklim ir nozīmīga ietekme uz slimībām un ādas problēmām. Stresa ietekme uz ādas var izpausties dažādos veidos, piemēram, nātrene, pinnes, psoriāze un ekzēma. Šos apstākļus tieši izraisa vai pastiprina stress.

Domas un stress liek ķermenim atbrīvot signālmolekulas. Šī neiroķīmija un hormoni fiziski maina ķermeņa darbību un funkcijas. Tie var izraisīt iekaisuma reakciju, kas var negatīvi ietekmēt ādu. Piemēram, stresa hormons kortizols, kas izdalās stresa situācijās, ir pazīstams ar savu iekaisuma iedarbību un var izraisīt priekšlaicīgu ķermeņa un ādas novecošanos.

Vide un āda

Mūsu vide un apstākļi ir vēl viens būtisks aspekts holistiskajā skatījumā. Acīmredzamākās no vides problēmām ir tās, kas pazīstamas mūsu ģeogrāfiskajā vidē, piemēram, parastie alergēni, saules iedarbība, mitrā vai sausā gaisa atmosfēra. Cita problēma ir toksīni vai piesārņojošās vielas no rūpnieciskās ražošanas, zemas kvalitātes krāna ūdens, teritorijas, kas rada spēcīgu elektromagnētisko lauku no vadiem, spēkstacijām vai citiem avotiem arī var tieši vai netieši ietekmēt ādu. Mobilie tālruņi un datori ir neapšaubāmi vēl viens potenciāls bioloģisko traucējumu avots.

Personība un filozofija

Cilvēka personības tipu un individuālo filozofiju var izmantota kā diagnostikas elementu un pētīt to ietekmi uz ādas stāvokli. Piemēram, Hipokrāta temperamenti un Ajūrvēdas medicīnas došas ir sistēmas, kas klasificē personību un fiziskos veidolus, ko nereti izmanto diagnostikā un ārstēšanā.

Dzīvesveids, uzturs, darbs un sociālie paradumi

Dzīvesveids atspoguļojas mūsu ādas stāvoklī un izvēlētie ādas kopšanas līdzekļi un veidi būs vien tik efektīvi, cik personas paradumi to ļaus. Nepietiekošs miegs, stresains darbs un dzīvesveids neļauj veikt pareizu gremošanu, cirkulāciju vai detoksikāciju, kas galu galā atspoguļosies ādas stāvoklī.Tas ir labi zināms, ka slikts uzturs kaitē ādai. Uzturvielas, kas iegūtas no sabalansēta, veselīga uztura saglabās veselīgu ķermeni, prātu un ādu, tāpēc ir lietderīgi, ja ir pamatzināšanas par uzturu un uzturvielām.

Pasaulīgi jautājumi un to savstarpējā saistība

Kāda ir lejupslīdošas ekonomikas, trešo pasaules valstu nabadzības, kara un politiskā haosa ietekme uz ādu? Domājams, ka šajā jautājumā mēs varam minēt tikai spekulācijas, tomēr nevajadzētu aizmirst par iespējamo šo faktoru ietekmi uz veselību.

Visuma modernā perspektīva saskata savstarpēju saistību starp visām lietām. Šajā kontekstā priekam vienā pasaules nostūrītī ir pozitīva ietekme uz visu, un tas pats attiecas uz sāpēm, ciešanām un nežēlību. Jāapzinās iespējamā emocionālā ietekme, kāda var būt, katram cilvēkam reaģējot uz pasaules notikumiem.

Kvantu aspekts

Kvantu vai subatomiskai zinātnei ir savs skatījums uz realitāti.

Realitāte nav obligāti tāda, kādu mēs to uztveram. Var teikt, ka cilvēki rada fizisko pasauli ar savu uztveri, sajūtām un domām. Savstarpējā saistība kļūst redzama subatomiskajā līmenī, kur robežas, telpa un laiks izzūd un nav tādi, kā mēs tos uztveram.

Darbs ar enerģiju, meditācija, lūgšana, dziedināšana, Fen Šui un citi senie rituāli un filozofijas, rod skaidrojumu no kvantu zinātnes viedokļa. Kvantu zinātnes pamatā ir skaidrojums, kā holistisku modeli var paplašināt, kā prāts, ķermenis, gars, dzīvesveids, attiecības, pasaules krīzes un savstarpējā saikne starp visām lietām var ietekmēt mūsu ādu.

Kāda ietekme ir jūsu attieksmei, SPA atmosfērai, personāla attieksmei, SPA kompleksa apkārtnei vai SPA speciālista kompetencei attiecībā uz ārstēšanas iznākumu, pamatojoties uz kvantu teoriju? Tās ir komponentes, kas, protams, var ietekmēt iznākumu.

Holistisks modelis

Šeit sniegtā informācija ir paredzēta, lai attīstītu izpratni par holistiskā modeļa potenciālu un pafilozofētu par to. Mēs paskatījāmies uz šo modeli ar palielināmo stiklu un mēģinājām to izvērst maksimāli. Nav noteikumu par holismu, izņemot izpratni par to, ka visas detaļas darbojas saskaņoti un nav izolētas, neatkarīgas. Cik tālu jūs to ņemat, vai cik lielā veselumā jūs saredzat holismu, to nosaka jūsu pašu izjūta par holismu.

Noslēgumā jāsaka, ka ir teju neiespējami ņemt vērā visus aspektus, kas varētu ietekmēt mūsu ādu un censties no tā pasargāties, taču ir dažas būtiskas lietas, ko var ņemt vērā.

1. Par ādu jārūpējas arī no organisma iekšienes

2. Uzturam ir nozīme

3. Mentālajam stāvoklim ir nozīme

4. Miegs ir būtisks

5. Ādas kopšana ir kas vairāk par tās ieziešanu ar krēmu – šī atziņa ir pirmais solis uz holistisku ādas kopšanu.

Arī INEX Cosmetics ir ceļā uz holistisku ādas kopšanas produktu izstrādi un ražošanu. Mēs atbalstam filozofiju par visaptverošu ādas kopšanu.

References

1. N Etcoff, Survival of the Prettiest: The Science of Beauty, Anchor Publishing Inc., Harpswell, ME (2000)

2. S Talbott, Cortisol Control and the Beauty Connection, Hunter House Publishers, Alameda, CA (2007)

3. EH Choi, BE Brown, D Crumrine, S Chang, MQ Man, PM Eias and KR Feingold, Mechanisms by which psychologic stress alters cutaneous permeability barrier homeostasis and stratum corneum integrity, J Invest Dermatol 124 587–595 (2005)

4. M Shahidullah, EJ Ralffle, AR Rimmer and W Frain-Bell, Transepi­dermal water loss in patients with dermatitis, Br J Dermatol 81 (1969)

5. BB Arnetz, B Fjellner, P Eneroth and A Kallner, Stress and psoriasis: psychoen­docrine and metabolic reactions in psoriatic patients during standardized stressor exposure, Psychosom Med 47 528–541 (1985)

6. M Toyoda and M Morohashi, New aspects in acne inflammation, Dermatology 206(1) 17–23 (2003)

7. WJ Lee, HD Jung, HJ Lee, BS Kim, SJ Lee and W Kim, Influence of substance-P on cultured sebocytes, Arch Dermatol Res, July 300(6) 311–6 (2008)

8. IM Thornton, Out of time: a possible link between mirror neurons, autism and electrom­agnetic radiation, Med Hypotheses, 67(2) 378–82 (2006)

9. Microwave & Radio Frequency Radiation, Communic­ations Workers of America (CWA) (Accessed on Dec 28, 2008 from www.​cwa-union.​org/​issues/​osh/​articles/​page.​jsp?itemID=​27339127)

10. Researcher sees cancer risk from mobiles, International Herald Tribune, Jul 24, 2008 (Accessed on Dec 28, 2008 from www.​iht.​com/​articles/​2008/​07/​24/​business/​cellphone.​php)

11. What are the health risks associated with mobile phones and their base stations?, World Health Organization, Dec 5, 2005 (Accessed on Dec 28, 2008 from www.​who.​int/​features/​qa/​30/​en/)

12. FA Wolf, Mind Into Matter: A New Alchemy of Science and Spirit, Moment Point Press, Inc., Needham, MA (2001)

skininc.com

Leave Comment